Ana içeriğe atla

“Anayasa Mahkemesinin (AYM), sözde "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"   metnine imza atan akademisyenlere verilen cezayla ilgili "hak ihlali" kararını kınıyoruz. 

  İçinde bulunduğumuz süreçte Türkiye’nin yurt içinde ve yurt dışında büyük bir fedakarlık ve kararlılıkla sürdürdüğü terörle mücadelenin topyekûn bir mücadele olduğu unutulmamalıdır. Akademisyenler, toplumun aydınları olarak ülkemize, insanımıza kast eden her türlü girişimlere karşı bir duruş içinde bulunmalıdır. Yapılan açıklamalar  terör örgütlerini teşvik etmekten ve milli vicdanları yaralamaktan uzak olmalıdır. Anayasa Mahkemesi’nin verilen cezalara yönelik “hak ihlali” kararı alması da bu hassasiyetleri dikkate almadığını göstermiştir. 

  Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi olarak Türkiye’nin hukuk çerçevesinde düşünce özgürlüğünü savunmakla birlikte, yapılan bildirinin düşünce özgürlüğü kapsamında değil terör propagandası kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Üniversite olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin istiklaline gölge düşürecek her türlü girişimi şiddetle kınıyoruz” 

 

Prof.Dr. Mehmet Sarıbıyık

Rektör