Ana Sayfa
Duyurular
Alternatif Değil, Tamamlayıcı Tedavi

ALTERNATİF DEĞİL, TAMAMLAYICI TEDAVİ

Sapanca MYO Peyzaj ve Süs Bitkileri Programı tarafından “Peyzaj da Kullanılan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler “ konulu seminer düzenlendi.

Seminere konuşmacı olarak katılan Ziraat  Mühendisi İbrahim Menger  sunumunda ; peyzajda kullanılan bitkilerin estetik ,  aromatik (koku)  ve tedavi edici özelliklerine değindi.

Peyzaj bölüm öğretim elemanları Öğr. Gör. Nurettin Kartal , Öğr. Gör. Recep Özkır , Öğr. Gör. Mine Çilli tarafından düzenlenen seminere Sapanca MYO müdürü Prof. Dr. Oğuz Türkay ve diğer bölüm öğretim elemanları , öğrenciler ve Plant Dergisi imtiyaz sahibi Remzi Adıyaman da katıldı.

İbrahim Menger yaptığı konuşmada ;”Asırlar önce yaşamış bilim insanlarından biri olan Paraselsus’un ; “Tüm çayırlar ve otlaklar, tüm dağlar ve tepeler  eczanedir.” İfadesini hatırlatarak bitkilerin tedavi maksatlı kullanımlarının çok eskilere dayandığını ve yüzyıllarca kullanıldığını ve yüzyıllarca kullanılacağını söyledi.

Seminerde  öğrenci ve öğretim elemanlarının sorularını cevaplayarak bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren Menger  ;” yaptığımız işe bazı kişiler alternatif tıp  demektedir,  aslında bu terim yanlıştır. Bizim işimiz Modern tıbba alternatif değildir , tam aksine modern tıbbın tamamlayıcısıdır” vurgusunda bulundu.

Seminer Bölüm başkanı Öğr. Gör. Nurettin Kartal ‘ın teşekkür konuşması ve öğrencilerin  okul serasında yetiştirdikleri aromatik (kokulu)  çiçeğin konuşmacıya hediye edilmesi ile son buldu.

Fotoğraflar